U CandleMaster veoma ozbiljno shvatamo pitanja životne sredine. Jer dok pišem ovaj tekst, napolju je nezdravo.
Dok razvijamo naše proizvode da budu bezbedni i laki za upotrebu, zahtevamo da budu što je moguće više ekološki prihvatljivi. Nova saznanja u fazi ekološkog otrežnjenja ili bolje reći učenja, narušila su naše poverenje u održivost palminog voska. Budući da je ekološka odgovornost postala kritična komponenta naše kulture, doneli smo odluku da u ovom slučaju istupimo korak ispred mnogih “ekološki osvešćenih” zajednica i kompletno izbacimo upotrebu palminog voska u proizvodnji sveća.
Uticaj na životnu sredinu
Proizvođači sveća koji se bave pitanjima životne sredine već dugi niz godina znaju za probleme sa palminim voskom. Očajnički želeći da poboljšaju ekonomske uslove, vlade Indonezije i Malezije su dozvolile proizvođačima palmi da opustoše lokalno okruženje.
„Između 1967. i 2000. godine površina koja se uzgaja u Indoneziji proširila se sa manje od 2.000 kvadratnih kilometara na više od 30.000 kvadratnih kilometara. Krčenje šuma u Indoneziji zbog palminog ulja i ilegalne seče je toliko brzo da je izveštaj Programa UN za zaštitu životne sredine (UNEP) saopštio je da bi većina šuma u zemlji mogla biti uništena do 2022.” A to je ova godina.
The Economist – “The Other Oil Spill”
Većina te zemlje je iskrčena za uzgoj palmi od kojih se dobija palmino ulje, a zatim i palmin vosak. Zemljište koje se čisti je dom nekih od najstarijih i najraznovrsnijih kišnih šuma na svetu. Neverovatna stopa krčenja šuma u Indoneziji je svrstava u jednu od najvećih svetskih emitera CO2.
I bez obzira što se mnogi proizvođači palminog ulja kriju iza izjava i lokalnih sertifikata kako je njihovo ulje dobijeno iz održivih izvora, a ti “mnogi” su 15 od 355 iz Azije, i same slike i podaci govore sasvim drugačije.
Kada palme budu počele da rastu u Srbiji i okruženju, razmislićemo o njegovoj ponovnoj upotrebi.
Do tada, ako baš uživate u svećama od palminog voska preporučujem sveće kod kolega koji su sada preplavili naše tržište povučenim proizvodima iz EU, kod skandinavskih trgovinskih lanaca. Primetićete i da su im cene odlične, a to vam i mi potvrđujemo. Jeftinije su od nabavnog repromaterijala. Zašto?
Zato što je na primer Evropski parlament u januaru 2018. zabranio upotrebu palminog ulja u biogorivu.
U Nemačkoj će biti potpuno izbačen 2023. Skandinavci su druga planeta.
Međutim… sve je ovo podložno uticajima prehrambene industrije (npr. Ferrero) i problema sa energentima tako da će sigurno pronaći kanale kroz deklaracije, rezolucije, sertifikate… kako je ulje koje se koristi dobijeno iz obnovljivih izvora i sl. pa seci, krči dalje, od nečega se živeti mora.
Ipak verujem ljudima kao što je Endrju Batler iz britanske kozmetičke kompanije Lush koji kaže: „ne postoji takva stvar kao što je održivo palmino ulje: ono ne postoji“.
Zato mi pravimo sveće od sojinog voska, Palm oil free.