Ovo je naš prvi tekst, zato na prvom mestu: Bezbednost.
Mi, proizvođači sveća dajemo sve od sebe da sveće budu što bezbednije.
Ali i dalje gore otvorenim plamenom! Stoga uvek imajte na umu neka osnovna pravila da biste bezbedno uživali u njima i izbegli požare, opekotine ili neželjene efekte.
Najvažnija pravila su:
• Nikada ne ostavljajte zapaljenu sveću bez nadzora
Na ovaj način možete odmah reagovati ako sveća pokaže bilo kakvo čudno ponašanje ili se prevrne jer na primer nije pravilno fiksirana. Uvek ugasite zapaljenu sveću pre nego što izađete iz sobe, čak i ako je to “samo na minut”.
• Držite zapaljenu sveću dalje od stvari koje se mogu zapaliti
Držite dovoljno veliku udaljenost od zapaljivih predmeta pored i iznad sveće, kao što su ukrasi, zavese ili papir, na primer. Udaljenost zavisi od vrste sveće i veličine njenog plamena. Imajte na umu da se plamen može povećati tokom gorenja.
• Držite zapaljene sveće dalje od dece i kućnih ljubimaca
Decu lako mogu privući zapaljene sveće i možda će želeti da dodirnu plamen ili da se igraju sa svećom. Mačke su poznate po svojoj radoznalosti, a psi bi mogli da obore sveću ako slučajno nalete na sto na kome gori. Uvek to urade repom.
• Odmah ugasite sveću koja čađa
Sveće za unutrašnju upotrebu su dizajnirane da gore čisto i bez emitovanja vidljive čađi. Ako primetite da sveća vidljivo čađi, odmah je ugasite i proverite da li ima promaje, da li je fitilj predugačak, da li su stranice previsoke ili ima ostataka u tečnom vosku. Ako sveća i dalje čađi nakon što ste proverili i popravili ove potencijalne faktore, ugasite je i nemojte je više koristiti. Obavestite nas o tome.
• Ne koristite spoljne sveće u zatvorenom prostoru
Spoljne sveće su dizajnirane da dobro rade u spoljašnjim uslovima, kao što je na primer promaja. Obično imaju veće fitilje i stoga imaju veći plamen, proizvode mnogo više toplote ili mogu emitovati čađ. Ovo nije problem na otvorenom, ali takve sveće nikako ne bi trebalo koristiti u zatvorenim prostorijama uključujući zimske bašte.
• Prilagodite broj sveća veličini sobe
Neki ljudi vole da stvore posebno prijatnu atmosferu postavljanjem mnogo sveća u isto vreme. Imajte na umu da sveće troše kiseonik i proizvode toplotu i vlagu. Zbog toga bi trebalo da koristite samo razuman broj sveća u isto vreme, takođe u zavisnosti od veličine prostorije, a zatim nakratko provetrite prostoriju.
• Proverite etiketu mirisnih sveća ako ste osetljivi na određene mirise
Neki mirisi, prirodni i sintetički, mogu sadržati sastojke koji su poznati kožni alergeni. Ogromna većina potrošača može bez problema da uživa u mirisnim svećama sa takvim mirisima. Mali procenat potrošača koji su osetljivi na neke specifične sastojke mirisa treba se informisati o detaljnom sastavu.
Dodatne informacije o bezbednosti
Ovo je samo kratak izbor najvažnijih opštih pravila. U zavisnosti od tipa sveće, na sveći ili njenom pakovanju mogu biti dodatne bezbednosne informacije. Zato vas molimo da ga uvek pažljivo pročitate pre nego što uživate u sveći.
Ponekad se bezbednosne informacije daju kao simbol, a ne kao tekst. Evo najčešćih simbola koje možete pronaći na svećama i kratkog objašnjenja šta oni znače:
Znak opšteg upozorenja
Nikada ne ostavljajte zapaljenu sveću bez nadzora
Uvek je ugasite pre nego što izađete iz sobe, čak i ako je to “samo na minut”.
Držite dalje od stvari koje se mogu zapaliti
Držite dovoljno veliku udaljenost od zapaljivih predmeta pored i iznad sveće. Imajte na umu da se plamen može povećati tokom gorenja.
Držite dalje od dece i kućnih ljubimaca.
I decu i kućne ljubimce mogu privući zapaljene sveće ili ih slučajno prevrnuti.
Provetrite prostoriju nakon upotrebe.
Sveće troše kiseonik i proizvode vlagu. Možete osvežiti vazduh kratkim provetravanjem prostorije nakon upotrebe sveća. Međutim, nemojte provetravati dok sveće još gore zbog promaje.
Izbegavajte direktno udisanje dima.
Koristite podmetač otporan na toplotu.
Ovo takođe može biti relevantno za sveće u kontejnerima, kao što su napunjene čaše ili tegle, kako bi se izbeglo oštećenje površine ispod.
Koristite u odgovarajućoj posudi napunjenoj vodom.
Ovo je relevantno za plutajuće sveće koje su dizajnirane da plivaju po vodi. Nemojte koristiti plutajuće sveće na otvorenim vodama, kao što su reke, bare ili jezera.
Sveće držite na udaljenosti od najmanje x cm.
(x predstavlja minimalno sigurnosno rastojanje između sveća)
Ako se sveće koriste preblizu jedna drugoj, toplota može izazvati kapanje ili čak rasplamsavanje.
Ne koristi na promaji.
Prejako kretanje vazduha može poremetiti plamen i izazvati čađ ili kapljanje.
Ne postavljajte blizu izvora toplote
Izvor toplote kao što je radijator, kamin ili jaka sunčeva svetlost mogu deformisati sveće.
Postavite sveću uspravno.
Nagnute sveće se mogu prevrnuti ili procureti.
Odrežite fitilj na x cm (x predstavlja maksimalnu dužinu fitilja)
… kada sveća ne gori. Ako fitilj postane predugačak, plamen može postati previsok i početi da treperi ili čađi.
Ugasite plamen ali ne duvanjem.
…ili ugasite plamen guranjem fitilja u tečni vosak metalnom pincetom, metalnom drškom kašike itd. Na ovaj način nema opasnosti od rasplamsavanja i fitilj neće dimiti. Ali nemojte zaboraviti da nakon gašenja odmah ponovo postavite fitilj u ispravan položaj.
Rastopljeni vosak ne sme biti zaprljan ostacima šibice.
Krhotine mogu izazvati drugi plamen što rezultira kapanjem sveće ili mnogo većim plamenom.
Ne pomerajte zapaljenu sveću.
Pokretni plamen ili prosuti vrući vosak mogu izazvati opekotine. Ugasite sveću i pustite da se ohladi pre nego što je pomerite.
Nikada ne koristite vodu ili bilo koju drugu tečnost za gašenje.
Voda može eksplozivno ispariti i prskati vrući vosak ili ga čak zapaliti. Gušenje plamena je pravi način.
Uklonite pakovanje pre upotrebe jer se može zapaliti.
Odrežite ivicu ako je veća od x cm. (x predstavlja maksimalnu visinu ivice)
U suprotnom, plamen možda neće dobiti dovoljno kiseonika i početi da treperi ili čađi. Najlakše je kada je vosak čvrst ali još topao i mekan.
Koristite samo u držačima i postoljima za grejanje sa dovoljnom ventilacijom.
Nedovoljna ventilacija može izazvati prekomerno nakupljanje toplote.
Ova sveća postaje tečna, koristite odgovarajuću posudu.
Ne dodirujte, može biti vruće!
Neki kontejneri se mogu zagrejati. Ne dirajte je dok sveća još gori i ostavite je da se ohladi neko vreme nakon što je ugasite.
Ne gori u jedinici za zagrevanje.
Ove sveće nisu dizajnirane da se spaljuju u jedinici za grejanje i mogu se značajno zagrejati ili oštetiti jedinicu za grejanje.